RynekNC.pl

Blog o Nowych Technologiach i Biznesie

BiznesInternet

Serwer dedykowany to konieczność, jeżeli spodziewamy się dużego ruchu na stronie www

Serwer dedykowany to konieczność, jeżeli spodziewamy się dużego ruchu na stronie www

Zakładanie strony internetowej polega nie tylko na przygotowaniu jej treści, funkcjonalności oraz wyglądu, ale także na wykupieniu miejsca serwerowego, które będzie przechowywało pliki strony. W obecnych czasach firm hostingowych jest na rynku naprawdę bardzo wiele, ale trzeba pamiętać o tym, że ich oferty potrafią się bardzo różnić. Generalnie rzecz biorąc, to jeżeli szukamy miejsca na naszą stronę, mamy do wyboru albo najprostszy, tak zwany hosting www, albo serwer dzielony, wirtualny, tak zwany VPS, albo też, co jest już największym kalibrem, serwer dedykowany.

Przewaga serwerów dedykowanych nad hostingami www zwykłego typu uwidacznia się zazwyczaj wtedy, jeżeli spodziewamy się dużego ruchu na stronie, albo też koniecznie chcemy się skupić przede wszystkim na niezawodności naszej strony. Na czym polega główna różnica? Polega ona na tym, że jeżeli mówimy o serwerze dzielonym, to na jednej fizycznej maszynie, czyli na jednym komputerze działa bardzo wiele różnych stron od różnych klientów. Powoduje to, że moce przerobowe takiej maszyny oraz szerokość łącza transferowego muszą być dzielone na wszystkich klientów.

Tymczasem, jeżeli chodzi o profesjonalny serwer dedykowany, to cała moc obliczeniowa takiego serwera oraz cała przepustowość łącza internetowego jest dedykowana tylko i wyłącznie jednemu klientowi, który ten serwer wykupił. Oznacza to, że strona internetowa nasza albo naszej firmy będzie wysoce niezawodna, a jej działanie będzie niezależne od problemów innych stron. Na serwerach dzielonych często bowiem występują takie problemy, że jeżeli na części stron ruch się zwiększa, to strony innych klientów działają gorzej. Serwer dedykowany całkowicie niweluje te problemy i sprawia, że taki potencjalny odwiedzający, wchodzący na naszą stronę, zawsze będzie mógł ją obejrzeć bez żadnych problemów. Nie bez znaczenia jest też fakt, że taki serwer dedykowany możemy dowolnie konfigurować pod nasze potrzeby, już na etapie nawet systemu operacyjnego, zainstalowanego na tym serwerze.

Udostępnij