RynekNC.pl

Blog o Nowych Technologiach i Biznesie

Biznes

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o. – wady i zalety

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o. – wady i zalety

Większość przedsiębiorców w Polsce prowadzi firmę na zasadzie jednoosobowej działalności gospodarczej. Założenie takiego biznesu jest bardzo proste, szybkie i nie wymaga wkładu finansowego. Jako właściciel JDG odpowiadasz jednak za firmę również majątkiem osobistym, co dla wielu osób jest skutecznym hamulcem na drodze do rozwoju. Wyjściem wydaje się zmiana formy prowadzenia biznesu na spółkę z o.o. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Sprawdź!

Kto powinien przekształcić działalność gospodarczą w spółkę z o.o.?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nie każda jednoosobowa działalność gospodarcza musi zostać zmieniona w spółkę z o.o. Wiele osób decyduje się na to rozwiązanie z jednego prostego powodu – prowadząc JDG, odpowiadasz całym swoim majątkiem osobistym, a w przypadku spółki z o.o. odpowiedzialność finansowa jest ograniczona.

Czy Twoja firma jest gotowa na ten krok? To już zależy od takich czynników jak budżet, dalekosiężne plany, liczba klientów, rodzaj działalności itp. Decyzję najlepiej podjąć po szczegółowej analizie wad i zalet tego rozwiązania.

Jakie są zalety przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę z o.o.?

Zmiana formy prowadzenia jednoosobowego biznesu na spółkę z o.o. ma wiele korzyści. Możesz przekształcić już istniejącą JDG lub założyć całkiem nową spółkę. Jakie są najważniejsze zalety tego pierwszego rozwiązania?

  • Mniejsza odpowiedzialność finansowa – nie odpowiadasz całym majątkiem osobistym, a jedynie do wysokości wkładu i świadczeń na rzecz spółki. To pozwala odważniej podejmować ryzyko.
  • Możliwość dziedziczenia spółki – dzięki temu po Twojej śmierci prawa do przejęcia działalności uzyskują spadkobiercy.
  • Możliwość sprzedaży spółki – JDG nie można wprost sprzedać, a spółkę tak. Dzięki temu, gdy nie chcesz lub nie możesz prowadzić biznesu, możesz odsprzedać firmę (a więc i kontakty, know-how itp.) komuś innemu.
  • Okazja do rozwoju – w spółce z o.o. możesz mieć wspólników, a razem z nimi oraz ich kapitałem zyskujesz szansę na kolejne inwestycje i nowe działania.

Jakie są wady przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę z o.o.?

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. to nie tylko same korzyści. O jakich możliwych problemach trzeba więc pamiętać?

  • Sporo formalności – przekształcenie JDG w spółkę z o.o. wymaga m.in. planu przekształcenia razem z wieloma dokumentami i zaświadczeniami, powiadomienia pracowników czy złożenia wniosku do KRS.
  • Koszty – zarówno stworzenie planu przekształcenia, jak i inne formalności wymagają opłat. Do zapłaty jest również podatek PCC. W zależności od wielkości firmy, liczby zatrudnionych osób itp. koszty przekształcenia mogą wynieść nawet kilka-kilkanaście tysięcy zł. Spółka z o.o. musi prowadzić też pełną księgowość, co jest droższe.
  • Nowy NIP i REGON – wraz ze zmianą formy nadawane są nowe numery identyfikacyjne, o czym trzeba pamiętać.

Chcesz dowiedzieć się więcej o przekształceniu JDG na spółkę z o.o.? Poczytaj artykuł: https://pragmago.pl/porada/przeksztalcenie-dzialalnosci-gospodarczej-w-spolke-z-o-o/ 

Udostępnij