RynekNC.pl

Blog o Nowych Technologiach i Biznesie

FinansePoradnik

Jak oszczędzać pieniądze

Jak oszczędzać pieniądze

Każdy z nas ma inne zwyczaje związane z wydawaniem pieniędzy. Na ogół jednak chcielibyśmy mieć ich sporo i tyle, aby starczyło nie tylko na nasze niezbędne potrzeby, ale również na przyjemności oraz na inwestowanie.


Warto pamiętać o tym, że zawsze możemy oszczędzać choćby drobne kwoty. Nawet jeśli nasza pensja jest bardzo niska to możemy wyrobić sobie pozytywny nawyk oszczędzania, który sprawi, że na naszym koncie pojawią się okrągłe sumy, co prawda po dłuższym czasie, ale wszystko to sprawi, że nauczymy się odkładać pieniądze nawet z niewielkich kwot.

Co jest lepsze – lokaty obligacje czy fundusze inwestycyjne?

Trzeba przyznać, że obecnie zysk z lokaty nie jest zbyt spektakularny. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę obligacje czy fundusze inwestycyjne może się okazać, że nie wiemy o tym zbyt wiele. Niektóre osoby oszczędzają pieniądze odkładając drobne kwoty, inni wpłacają je na lokaty, gdzie po kilku miesiącach uzyskują z nich drobny zysk. Oczywiście trzeba przy tym uwzględnić inflację i może się okazać, że niskie oprocentowanie lokaty pokryło jedynie koszty inflacji. Warto się zastanowić, jak korzystać z pieniędzy oraz jak układać swój budżet domowy, aby starczyło nam na wszystko.

Okazuje się, że w oszczędzaniu nie chodzi tylko o to, aby sobie wszystkiego odmawiać, ale przede wszystkim o to, aby znajdować miejsce w swoim bilansie na wszystko. Dobrze jest pamiętać o tym, żeby zawsze odkładać pieniądze, bo zawsze uszkodzeniu może ulec jakiś sprzęt lub możemy potrzebować pieniędzy, kiedy stracimy pracę. To bardzo ważne, aby mieć pewną finansową poduszkę bezpieczeństwa, która sprawi, że nawet w razie utraty pracy, nie wpadniemy w panikę, ale będziemy mogli korzystać z pieniędzy, które wcześniej oszczędziliśmy. Niektóre osoby nie potrafią w ogóle odkładać i wydają wszystko, co posiadają. Uważają, że pieniądze są po to, aby kupować. Często wydają je pod wpływem impulsu i robią zakupy, których w rzeczywistości nie potrzebują. Warto unikać długów, które są niebezpieczne.

Udostępnij