Coraz więcej przedsiębiorstw przechodzi na outsourcing. Czym on dokładnie jest i jakie jest jego znaczenie dla branży IT?
Firma nie musi posiadać pracowników odpowiedzialnych za wszystkie związane z jej działalnością procesy. Wiele z nich może on zlecić firmom zewnętrznym, na przykład przez outsourcing IT usług informatycznych. Takie rozwiązanie niesie za sobą mnóstwo korzyści, dlatego warto poznać je bliżej.
Co to jest outsourcing?
Outsourcing to praktyka biznesowa, w której firma wybiera zewnętrzną organizację lub osobę do wykonywania zadań, które w innym przypadku byłyby wykonywane przez własnych pracowników lub działy firmy.
Taki rodzaj praktyki obejmować szeroki zakres usług, takich jak produkcja, obsługa klienta, wsparcie IT, księgowość i wiele innych. Wobec tego ma ona bardzo szerokie zastosowanie w różnych firmach.
Outsourcing głównie ma na celu obniżenie kosztów, zwiększenie wydajności i pozwala na skupienie się na podstawowych zadaniach firmy. Dzięki temu jest on bardzo popularnym sposobem na wsparcie pracy firmy w różnych jej obszarach.
Jak świadczony jest outsourcing?
Outsourcing może mieć charakter krajowy lub międzynarodowy. Outsourcing krajowy polega na zatrudnianiu firm w obrębie tego samego kraju, na przykład w mieście takim jak Warszawa, podczas gdy outsourcing międzynarodowy, zwany także offshoringiem, polega na zatrudnianiu firm zlokalizowanych w innych krajach, często z niższymi kosztami pracy.
Outsourcing stał się w ostatnich latach coraz bardziej popularny, szczególnie w obszarach technologii informatycznych jako outsourcing IT i obsługi klienta, ponieważ przedsiębiorstwa dążą do obniżenia kosztów i poprawy swojej konkurencyjności na rynku.
Jedną z firm, która od lat oferuje outsourcing informatyczny dla klientów biznesowych, jest itcenter.pl. Ta warszawska firma zapewnia kompleksową obsługę w ramach prowadzenia różnych czynności informatycznych dla odbiorców z praktycznie każdej branży, tworząc dla nich dedykowane rozwiązania IT.
Na czym polega outsourcing informatyczny?
Outsourcing IT to rodzaj outsourcingu, w ramach którego firma zawiera umowę z organizacją zewnętrzną w celu obsługi niektórych lub wszystkich procesów informatycznych.
Głównym celem outsourcingu IT jest obniżenie kosztów, poprawa wydajności działania przedsiębiorstwa pod kątem IT i dostęp do specjalistycznej wiedzy, która może nie być dostępna w firmie, gdy nie zatrudnia ona własnych informatyków.
Taki rodzaj outsourcingu może obejmować wiele czynności, na przykład:
- tworzenie sieci informatycznych
- instalacje systemów
- tworzenie oprogramowania na zamówienie
- naprawę usterek komputerów
- usuwanie usterek systemów i programów komputerowych
- stworzenie i wdrożenie polityki bezpieczeństwa w firmie
- ochronę przed cyberzagrożeniami
- szkolenia pracowników
- doradztwo informatyczne
Zakres zaprezentowanych usług nie jest, oczywiście, pełen, ponieważ może on obejmować również inne czynności. Często outsourcing IT jest oferowany w ramach gotowych pakietów usług, ale można również dostosować je do własnych potrzeb.
Warto zatem zapoznać się z różnymi ofertami firm IT, które specjalizują się w świadczeniu takiej obsługi informatycznej, aby wybrać najkorzystniejszą propozycję dla swojego biznesu.
Czy outsourcing IT jest dobrym wyborem?
Outsourcing IT ma kilka zalet, które spowodowały, że obecnie jest on często wybierany przez wiele firm.
Zaliczane są do nich głównie obniżone koszty pracy, dostęp do wyspecjalizowanych pracowników i technologii, zwiększona elastyczność i skalowalność oraz możliwość koncentracji firmy na podstawowych celach biznesowych. Z outsourcingiem IT wiążą się jednak również pewne ryzyka, takie jak utrata kontroli nad jakością obsługi i potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa, ale można je wyeliminować, gdy wybierze się sprawdzoną firmę outsourcingową.
Podsumowując, outsourcing IT może być strategiczną decyzją dla firm, które chcą poprawić swoją konkurencyjność przy jednoczesnym obniżeniu kosztów i uzyskaniu dostępu do specjalistycznej wiedzy w zakresie IT.