RynekNC.pl

Blog o Nowych Technologiach i Biznesie

Biznes

Jak wygląda import z Chin?

Jak wygląda import z Chin?

W obecnych czasach wiele polskich firm importuje towary z Chin. Sprowadzanie towarów z Państwa Środka zapewni o wiele niższe koszty niż w przypadku kupna produktów z europejskich fabryk. Każdy produkt, który jest sprowadzany z Chin, musi przejść odprawę celną. Warto pamiętać o tym, żeby przed podjęciem decyzji odnośnie współpracy z chińskim kontrahentem, dowiedzieć się o kilku ważnych aspektach, które uchronią nas przed potencjalną wpadką.

Import Chiny – sprawdzenie rzetelności klienta

Przeglądając oferty chińskie, można znaleźć bardzo atrakcyjne ceny, które oferowane są przez chińskich kontrahentów – nierzadko będą przyćmiewać polskim przedsiębiorcom oczy. Niestety można zapomnieć w ten sposób o sprawdzeniu rzetelności danej oferty. Bardzo często w przypadku chińskich kontrahentów należy dokonać przedpłaty. Z tego powodu warto poszukać w Internecie, czy inni polscy właściciele firm nie współpracują lub nie współpracowali z danym kontrahentem chińskim. Wszelkie opinie na jego temat mogą okazać się bardzo cenne.

Należy pamiętać, że firmy, które długo działają na rynku, łatwo można znaleźć na wszelkich forach internetowych. Oczywiście nienaganna opinia nie będzie gwarantem tego, iż z danym kontrahentem nasza potencjalna współpraca okaże się również łatwa i bardzo owocna, jednakże w ten sposób dowiemy się wstępnie o nieuczciwych firmach. Import z Chin jest bardzo popularny w XXI wieku.

Import towarów z Chin

Często można usłyszeć, że chiński towar jest wątpliwej jakości – jest to bardzo krzywdzące stwierdzenie. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że Chińczycy wytwarzają swoje towary zarówno w wysokiej klasie, jak i tej niższej. Jest to głównie spowodowane niską ceną, ponieważ towary niższej jakości są o wiele tańsze, bo produkowane z tańszych komponentów. Warto pamiętać, że te o wyższej jakości będą cenowo zbliżone do polskich cen, dlatego sprowadzanie ich z rynku chińskiego nie będzie mieć większego sensu – trzeba opłacić cło i wszelkie koszty transportowe. Z tego powodu przed zakupem warto sprawdzić, jakiej jakości będzie dany towar i czy będzie trafiał on w nasze oczekiwania, żeby później nie było żadnych niespodzianek.

Jakie są formy płatności oraz dostępne waluty?

Wiele osób zastanawia się, jakie są możliwe formy płatności oraz dostępne waluty w przypadku importowania towaru z chińskiego rynku. Jeśli chcemy nawiązać współpracę z danym kontrahentem, to najpierw warto sprawdzić, w jakiej formie trzeba dokonać należnej zapłaty. Często jest tak, że konieczne jest posiadanie karty kredytowej. Wszelkie transakcje z chińskimi firmami przeważnie odbywają się w amerykańskiej walucie – z tego powodu trzeba zaopatrzyć się w konto walutowe, które pomoże w transakcjach z chińskimi firmami.

W przypadku sporadycznych transakcji z chińskimi kontrahentami, założenie konta walutowego może być mało opłacalne, bowiem utrzymanie go wiąże się z pewnymi kosztami. Trzeba pamiętać, że wszelkie różnice między wartością z faktury wystawionej w walucie obcej, a kwotą faktycznie opłaconą stanowią pewne różnice kursowe. Trzeba je wykazać w rozliczeniu podatkowym – w takim przypadku warto skorzystać z usług księgowego.

Zawierając współpracę z firmą chińską, należy wziąć pod uwagę również fakt długości oczekiwania na dany zamówiony towar. Często okres dostawy będzie zależał od wybranej formy transportu. Niestety przeważnie na towar czeka się minimum miesiąc. Jest to długi czas, ponieważ kolejowa forma transportu, a zwłaszcza morska, wiąże się z długim czasem oczekiwania.

Udostępnij