RynekNC.pl

Blog o Nowych Technologiach i Biznesie

Finanse

Wszystko co powinieneś wiedzieć o kryptowalutach – przewodnik

Wszystko co powinieneś wiedzieć o kryptowalutach – przewodnik

Z pewnością każdy zetknął się choć raz w życiu z pojęciem kryptowaluta, jednak nie każdy wie, co to właściwie jest. Najprościej rzecz ujmując jest to waluta wirtualna, która nie posiada swojej fizycznej formy. Obecnie w obrocie na rynku jest dużo kryptowalut, a najpopularniejszą z nich jest Bitcoin. Kryptowaluty przynależą do rozproszonego systemu księgowego opartego na kryptografii. Wiele krajów świata uznaje je za legalny środek płatniczy. 

Oczywiście, aby dokonać transakcji kryptowalutą, dany sprzedawca musi uznawać walutę wirtualną. Rejestr księgowy poszczególnych transakcji jest upubliczniony, ale tylko użytkownicy biorący w niej udział mają do niej pełen dostęp dzięki zastosowaniu odpowiednich kluczy do szyfrowania. W chwili obecnej istniejące kryptowaluty funkcjonują mniej więcej w podobny sposób – opierają się na łańcuchu bloków – nie będziemy jednak w tym artykule wchodzić w szczegóły tego mechanizmu. Skupimy się na tym, gdzie kupować kryptowaluty oraz jak odbywa się handel kryptowalutami.

Decentralizacja kryptowalut- co to jest?

Czym właściwie jest decentralizacja kryptowalut? Na czym ona polega? Krótko mówiąc chodzi o to, że wirtualne pieniądze nie są zależne od żadnej instytucji. Opierają się na systemie blockhain, przez co nikt nie może decydować o ich emisji, ani w żaden inny sposób mieć wpływ na ich wartość. Jest to cecha, która zapobiega jakimkolwiek manipulacjom kursem. Żadne państwo nie może mieć wpływu na ich kurs. 

W przypadku tradycyjnych walut wszelkie transakcje dokonywane są z użyciem zewnętrznego podmiotu czyli banku. Bez niego nie byłoby możliwe zrobienie żadnego przelewu. Jest to niewątpliwie wada, gdyż w przypadku awarii w danym banku, posiadacze kont pozbawieni zostają sposobności wykonywania transakcji. Przy walutach wirtualnych nie ma tego problemu, ponieważ wykonywane transakcje są kontrolowane przez wielu użytkowników w tym samym momencie. W przypadku kiedy jeden z nich odejdzie, na jego miejsce natychmiast wchodzi kolejny, co jest gwarancją sprawności systemu. 

Oczywiście takie rozwiązanie ma też pewne minusy. Na pewno jest to wydłużony czas transakcji, gdyż często zdolności obliczeniowe użytkowników są niewystarczające. O kryptowalutach na pewno nie można powiedzieć, że są dobre dla środowiska, ponieważ obsługa takich transakcji wykorzystuje wyjątkowo duże pokłady mocy, a co za tym idzie – energii elektrycznej. 

Gdzie ma miejsce handel kryptowalutami?

Najwięcej transakcji kupna i sprzedaży kryptowalut ma miejsce na giełdach. Jest to lokalizacja oferująca wyjątkowo niskie koszty transakcji oraz wygodę. W tym przypadku jedynym kosztem jest procent od transakcji, ponieważ kryptogiełdy nie pobierają pieniędzy  za założenie konta. Oczywiście istnieje dużo giełd wirtualnej waluty proponującej różne waluty wirtualne.. Warto zapoznać się z rankingiem giełd kryptowalut – jakdorobic.pl, aby mieć możliwość wybrania najlepszej z naszego punktu widzenia. Nie można zapomnieć, że kryptogiełda nie jest wyłączną opcją. Istnieją też  inne możliwości zakupu kryptowalut:

  • w kantorze z kryptowalutami,
  • od innego posiadacza kryptowalut,
  • w bitomacie.

Nie ma wątpliwości, że nie każda kryptowaluta będzie dostępna w powyższych miejscach – zdecydowanie najszerszy wybór znajdziemy na kryptogiełdach.

Sposoby przechowywania kryptowalut

Kiedy już staniemy się właścicielami kryptowaluty poprzez np. kupno na giełdzie, pozostaje zadać pytanie – jak je przechowywać? Specjalnie w tym celu powstały tzw. portfele kryptograficzne. Każdy portfel posiada dwa klucze – prywatny i publiczny. Szyfr publiczny można dać innym uczestnikom, w celu przelania na nasze konto kryptowaluty. Szyfr prywatny, jak sama nazwa wskazuje, jest jedynie do naszego użytku i służy do logowania do naszego portfela. 

Z jego pomocą można rozporządzać zgromadzonymi środkami. Oczywiście nie można pozwolić na wyciek tego klucza. Doprowadzi to do przejęcia naszego portfela przez osoby trzecie. W sytuacji kryptowalut nie ma opcji oszustwa. Jest to zasługa tego, że każda jednostka posiada unikalny kod, a wszystkie transakcje są odnotywane. W sytuacji jakiejkolwiek niezgodności pomiędzy rejestrami, transakcja z nietypowym kodem jest od razu usuwana przez system. 

Jak można płacić kryptowalutami?

Jak wyglądają transakcje z użyciem wirtualnych walut? To nic innego jak ich przelewanie między portfelami, a w następnej kolejności kontrola wszystkich transakcji przez uczestników określonej sieci. Aby transakcja mogła się odbyć, dany podmiot musi oczywiście udostępnić opcję rozliczania się w ten sposób. Wirtualną walutą oczywiście można również handlować na kryptogiełdach. W sytuacji portfeli walut wirtualnych wyjątkowo ważną kwestią jest troska o bezpieczeństwo swojego portfela.

Pod żadnym pozorem nie można dopuścić do utraty osobistego szyfru, gdyż nie ma opcji jego odzyskania. Niestety, jeżeli już stracimy klucz, właściciel straci bezpowrotnie wszystkie swoje zgromadzone środki. Warto wiedzieć, że obecnie najpopularniejszą kryptowalutą jest bitcoin. To dzięki niemu ten sposób płatności zyskał na popularności i coraz więcej przedsiębiorców umożliwia opcję dokonywania transakcji kryptowalutami.Przed rozpoczęciem swojej przygody z walutami wirtualnym bez wątpienia należy się zapoznać z zasadami ich funkcjonowania i regulaminem dokonywania transakcji.

Udostępnij