RynekNC.pl

Blog o Nowych Technologiach i Biznesie

PoradnikRozwój osobisty

Przyswojenie języka obcego

Przyswojenie języka obcego

Trudno jest w dzisiejszych czasach przecenić znajomość języka obcego. Najpowszechniej używanym językiem, którym porozumiewają się ludzie na całym świecie, jest oczywiście język angielski. Dzieci uczą się go w szkołach, a dorośli nierzadko decydują się na kursy językowe, by ten język poznać. To może im pomóc kiedy szukają nowej pracy, lub chcą nawiązać nowe kontakty z ludźmi z całego świata. Tak naprawdę powodów do nauki języka angielskiego – a także wielu innych języków obcych – mogą być tysiące.

Czy jednak warto jest inwestować swój czas, a często także i niemałe pieniądze w ich naukę? Odpowiedź może być tylko jedna: bez wątpienia warto. Poznawanie nowych języków otwiera człowieka na świat, poszerza jego horyzonty, pozwala mu porozumiewać się z ludźmi, którzy nie znają jego języka… wyliczać można by w nieskończoność. Dzieci mają to szczęście, że często już w przedszkolu zaczynają naukę jednego (lub więcej!) języków obcych. Dorośli muszą niestety radzić sobie inaczej. Wielu z nich wątpi, że nauka w starszym wieku może w ogóle skutkować poznaniem języka lub też głowią się nad tym, ile to może potrwać lub jak szybko uczyć się języków obcych?

Nie ma na to pytanie jednej i prostej odpowiedzi. Każdy z nas jest bowiem inny i każdy posiada swój indywidualny sposób szybkiego przyswajania nowej wiedzy. Jedni potrzebują kolorowych notatek, ponieważ są wzrokowcami, inni zaś – łapią w lot tylko to, co usłyszą, dlatego wystawiają się na ciągły kontakt z językiem mówionym, nawet jeśli początkowo nic z niego nie rozumieją. Grunt zatem to rozpoznać, którym typem jesteśmy i dostosować swoją naukę do własnych predyspozycji.

Kluczowa jest też wiara we własne możliwości, pełne zaangażowanie i rzeczywista chęć nauki. Jeśli bowiem nie jesteśmy dostatecznie zmotywowani, a nauka obcego języka to tylko nasza chwilowa fanaberia – istnieje duża szansa, że po dwóch dniach rzucimy podręczniki w kąt i zapomnimy o tym wielkim marzeniu biegłego władania językiem angielskim, lub jakimkolwiek innym.

Udostępnij