RynekNC.pl

Blog o Nowych Technologiach i Biznesie

BiznesRozwój osobisty

Gabinet – jak stworzyć funkcjonalną przestrzeń?

Gabinet – jak stworzyć funkcjonalną przestrzeń?

Wydzielenie odrębnego pomieszczenia na gabinet pozwala zapewnić sobie odpowiednie warunki do pracy. Przeważnie pomieszczenia takie znajdują się w budynkach użytku publicznego, ale jeśli ktoś pracuje w domu, na przykład prowadząc własną działalność gospodarczą, może stworzyć funkcjonalną przestrzeń dla siebie także tam.

Gabinet – czym się charakteryzuje?

Jak przystało na miejsce służące głównie do pracy, gabinet powinien oferować komfortowe warunki, sprzyjające utrzymaniu koncentracji i spokoju umysłu. Na uzyskanie tego efektu wpływają między innymi właściwie dobrane kolory, brak zbędnych sprzętów oraz odpowiednie ustawienie mebli. Tak naprawdę liczy się każdy szczegół, trzeba więc przemyśleć aranżację gabinetu tak samo dobrze, jak ma to miejsce w przypadku np. salonu. Bardzo często użyteczność gabinetu zmniejszają niepotrzebne dodatki lub zbyt ciężkie, masywne meble. Lepiej wstawić do wnętrza tylko niezbędne wyposażenie, czyli biurko, wygodny fotel, szafki na dokumenty, stolik i krzesło dla ewentualnych oczekujących lub dodatkowe fotele dla klientów. Zamiast ozdób, które nie pełnią żadnej funkcji, dobrze jest wybrać dodatki użyteczne i to w niezbyt dużej ilości. Najlepszą dekoracją będą rośliny, ale i z tym nie można przesadzić.

Gabinet – jak stworzyć funkcjonalną przestrzeń?

Pracując w gabinecie, najwięcej czasu spędza się za biurkiem. Dobrze jest zadbać o to, by zarówno potrzebne urządzenia, jak i dokumentacja, książki, oprogramowanie znalazły się na tyle blisko, by korzystanie z tego nie wymagało opuszczania stanowiska. Nie zawsze zwykłe, najprostsze biurko będzie wystarczające do zapewnienia sobie komfortu. Dość dobrze funkcjonują biurka szersze i dłuższe lub z tzw. ladą, co od razu gwarantuje więcej miejsca w obrębie przestrzeni roboczej. Szafy i regały, na których znajdują się ważne, ale rzadziej przydatne dokumenty, mogą znaleźć się nieco dalej. Najlepiej pod ścianami, dzięki czemu środek gabinetu pozostaje wolny. Jeśli chodzi o kolorystykę, najlepiej sprawdzają się barwy neutralne – pastelowe. Przeważnie lepiej korzystnie wpływać na spokój umysłu, używając np. zieleni czy błękitu, niż nadmiernie się pobudzać żywymi kolorami jak żółty lub czerwony.

Udostępnij