Każdy świadomy obywatel, zdaje sobie sprawę ze zbliżającej się coraz szybciej, katastrofy klimatycznej. To że lasy Amazonii płoną, to że lodowce topnieją a temperatura z roku na rok staje się coraz wyższa jest oczywiste. Nie wystarczy powiedzieć, „taki mamy klimat”, trzeba działać. Ochrona środowiska szkolenia, tym powinny się zajmować nie tylko organizacje pozarządowe, ale i politycy czy nauczyciele. Ale jak właściwie prowadzić szkolenia dotyczące ochrony środowiska?
Ochrona środowiska szkolenia – dostosuj szkolenie do odbiorcy
To wszystko zależy od wieku uczestników warsztatów/ szkoleń. Wiadomo, że dzieci w wieku szkolnym, inaczej przyswajają wiedzę, niż studenci, a jeszcze inaczej niż np. pracownicy korporacji. Materiały edukacyjne, jak i sam edukator, powinien być dostosowany do wieku, etapu nauki i środowiska, w którym znajdują się uczestnicy szkolenia. Powinno się zacząć od uświadomienia, o co właściwie chodzi, i czemu jest to aż tak ważne. Można to zrobić, reprezentując różne przykłady, zdjęcia, filmy.
Można też przeprowadzić szybki quiz lub ankietę, pokazującą niewiedzę lub ignorancję uczestników, na temat ochrony środowiska. To przyciągnie uwagę słuchaczy i pozwoli m się zaangażować. Następnie należy przedstawić rozwiązania współczesnych problemów ochrony środowiska. Oczywiście nie wszystkich. Jest to niemożliwe. Można zacząć od rozwiązania nadmiernego produkowania śmieci i plastiku. Wedle różnych raportów, 3/4 plastiku wyprodukowanego na świecie, nie jest w żaden sposób utylizowane, lub recyklingowe.
Zapoznaj uczestników z nowościami dotyczącymi bycia eko
Można zapoznać uczestników warsztatu, z nową myślą „zero waste”, która właśnie uczy, jak ograniczać śmieci, plastik w swoim domu, nadmierny konsumpcjonizm. Trzeba nauczyć ludzi, segregowania odpadów, można przeprowadzić warsztaty z robienia własnego kompostownika na balkonie. Zachęć uczestników, uświadamiając im jak ważne jest dbanie o środowisko i jakie akcje w okolicy są organizowane.
Można też na takie szkolenia, zaprosić specjalistów, który opowiedzą nam o idei i estetyce minimalizmu. Trzeba działać i zachęcać ludzi do czynnego udziału, w ratowaniu naszej planety. Sama już sobie nie poradzi, a my jako ludzie, jesteśmy jej to winni.