RynekNC.pl

Blog o Nowych Technologiach i Biznesie

Poradnik

Olej do ciągnika rolniczego – jaki wybrać?

Olej do ciągnika rolniczego – jaki wybrać?

Oleje do ciągników są koniecznym i niezbędnym wyposażeniem maszyny, a także powinny być regularnie sprawdzane i w razie potrzeby wymieniane. Jaką rolę pełnią oleje przeznaczone do ciągników i kiedy należy je wymieniać? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze olejów silnikowych i innych, przeznaczonych do pracy z maszynami rolniczymi? Jakie są rodzaje olejów i czym się od siebie różnią?

  1. Jaką rolę pełni kubota olej w ciągniku?
  2. Rodzaje olejów do ciągnika rolniczego
  3. Kiedy wymienić olej w ciągniku rolniczym?
  4. Na co zwrócić uwagę przy zakupie środków eksploatacyjnych do ciągników rolniczych?

Jaką rolę pełni kubota olej w ciągniku?

Olej silnikowy przeznaczony dla ciągników rolniczych spełnia to samo zadanie, co w przypadku samochodów osobowych i innych pojazdów: zapewnia on prawidłową pracę silnika i umożliwia zachowanie wszystkich jego układów i elementów w dobrym stanie. Chociaż ciągniki zwykle nie są eksploatowane równie intensywnie, co samochody czy ciężarówki, nie zwalnia nas to z regularnego serwisu tych maszyn i zadbania o prawidłową ilość oraz stan oleju. Dotyczy to zarówno najnowszych silników diesla wyposażonych w filtry spalin, jak i starszych modeli ciągników, które często wciąż można znaleźć na wielu gospodarstwach.

Rodzaje olejów do ciągnika rolniczego

Olej silnikowy musi być stosowany w silnikach spełniających poprzednie normy zanieczyszczeń, jak i tych najnowszych. Na rynku mamy do wyboru kilka rodzajów olejów silnikowych. Zaliczamy do nich kolejno:

  • oleje syntetyczne: nie zawierają żadnych cząstek mineralnych;
  • oleje mineralne: otrzymuje się je z rafinowanej ropy naftowej;
  • oleje półsyntetyczne: są produktem pośrednim i zawierają w sobie zarówno elementy syntetyczne, jak i ropopochodne.

Wybierając olej musimy zwrócić uwagę na to, aby był dopasowany do naszej maszyny. Warto w tym względzie decydować się na olej, z którego już wcześniej korzystaliśmy lub polecony przez producenta ciągnika. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie www.aldomarket.pl.

Kiedy wymienić olej w ciągniku rolniczym?

Podobnie, jak w przypadku innych pojazdów, także i ciągnik potrzebuje regularnego serwisu oraz wymiany elementów zużywalnych. W innym wypadku możemy niezamierzenie obniżyć moc silnika lub nawet doprowadzić do jego uszkodzenia. Dobrą praktyką jest to, aby olej silnikowy, olej przekładniowo hydrauliczny i inne materiały eksploatacyjne sprawdzić – i w miarę potrzeby wymienić – przed sezonem intensywnych prac rolniczych. W większości przypadków oznacza to, że o nasz sprzęt z gospodarstwa powinniśmy zadbać wczesną wiosną.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie środków eksploatacyjnych do ciągników rolniczych?

Wybierając materiały eksploatacyjne i serwis dla maszyn rolniczych nie warto decydować się na tanie zamienniki. Ostatecznie są to pojazdy które wykorzystujemy do pracy i każdy dzień przestoju w sezonie oznacza dla nas poważny problem, a często również duże koszty. Z tego powodu dbajmy o terminy serwisu i przeglądu technicznego dla ciągników i innych maszyn, które posiadamy na gospodarstwie, a także nie wahajmy się wybierać najlepszych dostępnych smarów, olejów i filtrów.

Olej do ciągnika jest niezbędnym elementem warunkującym jego poprawną pracę i trwałość silnika. Podobnie, jak w przypadku innych pojazdów, także i maszyny rolnicze muszą przechodzić regularny serwis i przegląd. Wybierając olej silnikowy i inne materiały eksploatacyjne zadbajmy przede wszystkim o ich jakość, a także dopasowanie do modelu ciągnika, jaki posiadamy.

Udostępnij