Wykupując hosting na stronę internetową, warto poczytać czym różni się serwer dedykowany od VPS

Jeżeli chcemy umieścić w sieci swoją własną stronę www, to musimy oczywiście wykupić miejsce na przechowywanie jej plików. Większość osób nie wie jednak czym różni się serwer dedykowany od VPS? Większość hostingów www oferuje zarówno jedną jak i drugą możliwość, a nie do końca tłumaczy, na czym polegają różnice między nimi. Różnica jest na pewno widoczna w cenie, bo nie ma się co oszukiwać, ale serwer dedykowany jest o wiele droższy od VPS. Z czegoś to musi wynikać i nie jest żadną niespodzianką, że serwer dedykowany jest polecany właśnie do bardziej profesjonalnych zastosowań, gdzie klienci są w stanie za tą usługę zapłacić o wiele więcej pieniędzy.

Nie oznacza to bynajmniej że serwer VPS jest gorszy – raczej po prostu służy on do zupełnie innych zastosowań. Serwer VPS jest to po prostu serwer wirtualny, a rozwiązanie to polega na tym, że na jednej fizycznej maszynie serwerowej może znajdować się bardzo wiele serwerów wirtualnych jednocześnie. Jest to więc rozwiązanie polecane przede wszystkim tym webmasterom, którzy nie spodziewają się jakiegoś szalenie dużego ruchu na swojej witrynie, a ich strona nie jest na tyle ważna, by każda minuta przerwy w dostępie mogła generować poważne straty.

Serwer dedykowany jest to z kolei taki typ serwera, gdzie cała maszyna komputerowa jest właśnie dedykowana dla pojedynczego klienta. Nie jest więc zaskoczeniem, że taka usługa musi kosztować dużo, gdyż cały komputer stoi i pracuje na jedną osobę. Oczywiście, plusy takiego rozwiązania są bardzo duże. Przede wszystkim, plusem jest to, że taki serwer nie zadławi się, jak to się popularnie mówi, od dużej ilości ruchu. Serwer dedykowany jest więc koniecznością wszędzie tam, gdzie chcemy na przykład postawić poczytny portal, na który będzie wchodziła bardzo duża ilość użytkowników jednocześnie. Strona postawiona na serwerze dedykowanym jest także niezależna od innych bytów, bo przykładowo na serwerze współdzielonym, duży ruch na stronie innego klienta może powodować problem z naszym ruchem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *